Prowadzący

Radosław Czekan 

Z wykształcenia prawnik, półfinalista Uniwersyteckich Mistrzostw Świata w Debatowaniu (EFL), finalista i najlepszy mówca krajowych i międzynarodowych turniejów debat . Ma za sobą doświadczenie prowadzenia ponad 700 h zajęć z debatowania, argumentacji i krytycznego myślenia dla uniwersytetów, biznesu, organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych. Kiedy nie uczy debatowania dorosłych, jest nauczycielem retoryki i trenuje drużynę debatancką w liceum z międzynarodową maturą.

Najbardziej lubi dyskutować na tematy dotyczące pogranicza prawa i etyki, nowych technologii oraz sportu wyczynowego.

Poniżej znajdują się opisy wybranych projektów:

Wykorzystanie debat w organizacji

Jednodniowe warsztaty pracowników Banku Zachodniego WBK dotyczyły budowania argumentów, najczęstszych błędów logicznych, podstaw wystąpień publicznych i wykorzystania debat w środowisku korporacyjnym oraz społeczności lokalnej. Uczestnicy ćwiczyli nabytą wiedzę w praktyce, żeby na koniec warsztatu wziąć udział w swojej pierwszej debacie.  

Moderator debat eksperckich

Radosław opracował format i poprowadził 20 eksperckich debat konsultacyjnych na temat wdrażania Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych w Polsce w ramach projektu Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych. Ponad 600 osób zajmujących się tematyką niepełnosprawności oraz specjalizujących się w wybranych dziedzinach opracowało ocenę rekomendacji prawnych i pozaprawnych do wdrożenia przez polski rząd.

Debaty w edukacji historycznej

W trakcie trwającej współpracy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Radosław Czekan przeszkolił dział edukacji Muzeum oraz członków Klubu Nauczyciela Historii z wykorzystania debat jako narzędzia edukacyjnego oraz problematyki debat historycznych. Ponadto opracował autorski scenariusz zajęć „Decyzje Piłsudskiego” łączących poznawanie historii z perspektywy bohatera oraz naukę debatowania, w których wzięło udział łącznie ponad 500 uczniów.

College of Europe Natolin

Warsztaty „Public debating skills” odbyły się podczas Warsaw Euro-Atlantic Summer Academy, w której wzięło udział kilkudziesięciu aktywistów, polityków, dziennikarzy, przedstawicieli biznesu oraz administracji publicznej z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Praktyczne zajęcia skupiały się na doskonaleniu tworzenia skutecznej argumentacji oraz przygotowaniu strategicznym do debat publicznych. Prowadziliśmy również zajęcia dla słuchaczy College of Europe dotyczące podstaw przemówień publicznych, debatowania sportowego i publicznego.

Sędzia krajowy i międzynarodowy.

Ocenił ponad 100 debat turniejowych, w tym debaty prestiżowego Oxford IV, Lisbon Open czy trzykrotnie finały Mistrzostw Polski Debat Parlamentarnych. Kilkukrotnie w roli sędziego głównego turnieju odpowiedzialnego za dobór tematów oraz składów paneli oceniających.

Koordynator merytoryczny Akademii Debat

Radosław Czekan był współkoordynatorem programu merytorycznego Supraśl Debate Camp – pierwszej polskiej akademii debat dla najzdolniejszych debatantów. W trakcie 4 dni uczestnicy wzięli udział w kilkunastu sesjach treningowych na czterech poziomach zaawansowania oraz w jednodniowym turnieju debat.

Przeczytaj szczegółowy opis kursu dla dorosłych